הפרעות נלוות לפוסט טראומהכאילו לא די בקושי העצום של ההפרעה הפוסט טראומטית, אנחנו מגלים פעמים רבות שהפרעות נוספות הצטרפו אליה. חלק מההפרעות כמו דיכאון, או הפרעת מתח ומצב רוח, נראות כחלק מהותי מההפרעה הפוסט טראומטית למרות שהן הפרעות נפרדות. אחוז גבוה מאוד מהלוקים בפוסט טראומה סובלים מהן.

כשליש מהסובלים מפוסט טראומה סובלים מהתמכרות כלשהי לחומרים כמו תרופות מרשם מסוימות, סמים או אלכוהול. הסיבה לכך היא הניסיון למצוא רוגע ונחמה בחומרים שעשויים לשכך את הכאב הנפשי. הבעיה היא שההתמכרות מביאה אתה הדרדרות נוספת במצב, ומקשה על האפשרות של טיפול ויציאה מהפוסט טראומה.

הפרעות נלוות לפוסט טראומהחלק סובלים מהתקפי חרדה: התקף פתאומי של חרדה. האדם מרגיש שהוא הולך למות מחנק, או מהתקף לב, או שהוא אחוז אימה משתקת מסיבה כלשהי. פעמים רבות הסיבה לכך נעוצה במשהו שהזכיר את האירוע כמו ריח, או קול, או מראה. לא תמיד הנפגע יודע לקשר בין הזיכרון החושי והתקף החרדה.

כשליש מנפגעי פוסט טראומה סובלים מהפרעה טורדנית כפייתית OCD (צורך כפייתי לעשות דברים שוב ושוב כמו רחיצת ידיים, טקסים חוזרים ונשנים, או מחשבות טורדניות החוזרות על עצמן). בזמן האירוע או האירועים הטראומטיים הנפגע לא הצליח לשלוט באירועים. ההפרעה הטורדנית כפייתית היא ניסיון של המוח שלנו לשלוט בנעשה. כשזה מצטרף להפרעה הפוסט טראומטית אפשר לראות זאת כשחזור חוזר ונשנה של איבוד שליטה וקבלת השליטה בחזרה. זה יכול להתבטא בצורך שהכול יהיה מסודר למשעי ויעמוד בזוויות מדויקות, ניקיון קיצוני, או בבדיקה חוזרת ונשנית אם נעלתי את הבית, כיביתי את הגז וכד'.

קיימת אובדנות גבוהה יותר בקרב נפגעי פוסט טראומה. יותר מחשבות אובדניות, יותר ניסיונות אובדניים ויותר התאבדויות. חוסר היכולת לעבד ולהטמיע את זיכרון הטראומה והייאוש מפני המשך החיים בצילה, יחד עם מחשבות שהחיים לא ראויים לחיותם בעולם בו מתרחשים אירועים כל כך מחרידים כמו האירוע הטראומטי, גורמים לאנשים לרצות להתאבד.

תחלואה גבוהה. הגוף שלנו "צועק" את הכאב הנפשי. אנשים עם פוסט טראומה סובלים יותר ממחלות אוטואימוניות, סוכרת, פסוריאזיס, בעיות עיכול, ועוד. מבקרים הרבה יותר אצל רופאים, ומפסידים ימי עבודה באופן ניכר יותר מהאוכלוסייה הרגילה.

התקף פסיכוטי. לעיתים, כשהנפש לא מצליחה לעמוד בעוצמת השבר, משהו נסדק בפנים, והנפש פונה למקומות אחרים ומאבדת אחיזה במציאות. זו תופעה נדירה, רובם המכריע של נפגעי פוסט טראומה לא הופכים לפסיכוטיים. אם זה קורה, גם כאן, טיפול נפשי עשוי לעזור.

בטיפול בפוסט טראומה עם הפרעות נלוות אנחנו בודקים את הקשרים בין הפוסט טראומה לכל ההפרעות שנלוות אליה. טיפול נפשי עשוי להביא להקלה משמעותית בפוסט טראומה ובהפרעות הנלוות לה.